Háranie a problémy

  • Háranie
  • Falošná gravidita
  • Kastrácia

 

Háranie

Prvé háranie sa môže objaviť medzi 7-10 mesiacom (záleží aj od veľkosti sučky). Sučke začína vytekať výtok, zo začiatku červený a neskôr číri. Hára sa zvyčajne 2x do roka asi 2-4 týždne, veľa závisí od plemena, prostredia, výživy... 

Na 2. týždeň hárania držte sučku pod dozorom, vtedy je pripravená na svojich obdivovateľov. Suka môže byť prítulnejšia, môže sa viac pýtať von a nacvičovať si tie ich slávne pohyby podobné psom - kopulačné pohyby na hračkách. 

Ak máte sučku v dome zadovážte jej háracie nohavičky, niektoré to zvládajú aj bez nich, tak, že sa vylizujú, a na prechádzky radšej na vodítku. Ak máte sučku vonku musíte ju strážiť. Maličký psík dokáže preskočiť vysoký plot alebo ho aj podhrabať. Ak ju nedokážete postrážiť odporúčam kastráciu. Ak sa vám to náhodou nepodarí a suka je nakrytá, choďte radšej k veterinárovi až ju vyšetrí! Niekedy sa môže zdať, že je fenka gravidná, ale môže ísť aj o vážny problém. 

Čo s tým, keď je už suka nechcene nakrytá? Naozaj si zvážiť, čo by sme so šteňatami robili a aký by bol ich ďalší osud.

Háracie nohavičky by mali byť pevnejšie. Ani malé ani veľké a aby sučke neprekážali.

Naše prvé háranie =)

Nezvaný návštevník.                                                            

Falošná gravidita

Niekedy sa stane, že si sučka myslí, že má šteniatka. Hovoríme o falošnej gravidite. Sučka si do pelechu nosí veci, ktoré nájde alebo má svoje hračky. Je to podobné ako keby mala naozaj šteniatka.Tečie jej mlieko, môže byť viac ukňučaná a neprestajne hrabe. Sučka vyrerá smutne a je nervózna.

Čo by sme mali robiť?

  • odstrániť všetky hračky a povaľujúce sa predmety, ktoré by mohla vziať 
  • zvýšiť aktivitu, viac prechádzok, len aby na to nemyslela

Niektorí majitelia hovoria, že je to nepríjemné, ale dá sa to zvládnuť. Ak sučke opúchajú alebo ju bolia "cicíky", tak by mal pomôcť obklad. Neodporuča sa vytláčať ich. Veterinár podá psíkovi kvapky, po ktorých by všetko malo ustúpiť. Ak bude problém pretrvávať aj naďalej podá silnejšie kvapky a dávajte pozor aj na zápal. Ak sa problém opakuje je dobré porozmýšľať o kastrácii.

  

 

KASTRÁCIA SUČKY

Kastrácia je určite dobrý krok ak chceme zabrániť, aby mala sučka nechcené potomstvo. Vyhneme sa aj veľa problémom, ktoré sú spojené s háraním.

Ak zastávate názor, že musí mať aspoň raz za život šteňatá, tak porozmýšľajme aj nad dôsledkami. Možno im nájdeme nový domov, ale "obsadíme" jeho miesto namiesto psa, ktorého si môžeme vziať z útulku a určite vám bude psík za to vďačný a nevieme či ten náš psík bez PP je zdravý. Jeho potomstvo môže mať rôzne zdravotné problémy, ktoré sa u rodičov neprejavili.

Chovy s PP sú kontrolované, výber správneho chovateľa je dôležitý.

Kastácia

+ zabráni sa nechcenej gravidite

+ znížené riziko vzniku zhubných nádorov mliečnej žľazy

+ zabránime falošnej gravidite a ďalším problémom

Sučka sa môže aj povahovo zmeniť (naša Neluša sa začína hrať s hračkami :) ). Ale dávame pozor na váhu, preto pravidelný pohyb a dobrá strava musí byť.

   

Anketa

Máte kastrovaného/sterilizovaného psa/sučku?

áno (20)
29%

nie (25)
37%

rozmýšľam (23)
34%

Celkový počet hlasov: 68